Bądź na bieżąco - RSS

Malarstwo olejne – Werniksowanie obrazów

02.01.2009 Kategoria Malarstwo olejne

   

 Werniks to przeźroczysta warstwa (substancji produkowanych na bazie żywic) którą pokrywa się obrazy w celu zabezpieczenia przed wpływami atmosferycznymi oraz nadaniu głębi barwom.

 Werniksy są substancjami istotnymi z punktu widzenia ochrony i konserwacji zakończonych malowideł wykonanych techniką olejną i dzielą się na dwie grupy: werniksy retuszerskie – prowizoryczne i werniksy końcowe – do ostatecznego pokrywania obrazu.

 Werniksowanie obrazu można przeprowadzić po całkowitym wyschnięciu warstwy farby. Należy przy tym zwrócić uwagę, że przy obrazach z grubą fakturą nie można sugerować się suchością wierzchniej warstwy, ponieważ wewnątrz farby zachodzą procesy chemiczne. Można przyjąć że dla obrazów olejnych werniksowanie można przeprowadzić po roku, a w przypadku malowideł z grubą fakturą lepiej poczekać z tym procesem dwa, trzy lata.

 Przy wyborze werniksu możemy kierować się indywidualnym poczuciem estetyki i upodobaniami wybierając optymalny dla siebie rodzaj werniksu: matowego, półmatowego lub z połyskiem.

 Werniksy z połyskiem powodują zwiększenie złudzenia głębi i bardzo ożywiają barwy na obrazie jednocześnie dając połyskującą powierzchnię.

 Werniksy matowe ożywiają barwy, powodują jednak utratę części głębi na obrazie, w zamian za to uzyskamy satynową, matowa powierzchnię.

 Werniksy półmatowe łączą w sobie zwiększenie głębi i ożywienie barw z jednoczesnym uniknięciem uzyskania warstwy wysokiego połysku „lustra”.

Werniksowanie najlepiej przeprowadzić w pozycji poziomej – leżącej. Aby uzyskać jednolitą powierzchnię nakładanego werniksu należy pokrywać obraz cienką warstwą werniksu w kierunkach krzyżujących się i używać do tego celu szerokiego pędzla o miękkim włosiu. W trakcie werniksowania i schnięcia należy zadbać by w pomieszczeniu nie unosił się kurz, który będzie się przyklejać do werniksu.

 Dużym ułatwieniem procesu werniksowania są werniksy w aerozolu, co ułatwia równomierne rozprowadzenie warstwy oraz przyspiesza proces schnięcia warstwy werniksu.

4 komentarze dla “Malarstwo olejne – Werniksowanie obrazów”

 1. rafal Napisł/a:

  ciekawe informacje 🙂


 2. anka990 Napisł/a:

  tego własńie było mi trzeba ( zwłaszcza przedostatni akapit )
  byłabym wdzięczna także za informacje o ewentualnych możliwych „wpadkach” przy werniksowaniu, i jak ich uniknąć, a także jak uratować obraz.
  Z góry dziękuje.


 3. brzozowska-art Napisł/a:

  Jeśli chodzi o werniksy w sprayu to polecam nakładać je etapami, najlepiej w odstępach czasu. Po wyschnięciu jednej warstwy nakłada się drugą, niekoniecznie trzeba pilnować żeby od razu zapryskać całą powierzchnię. Wszystko wyrówna się w kolejnych etapach spryskiwania 😉 To pozwoli uniknąć zacieków. Najlepiej robić to o ile możliwe na świeżym powietrzu dla dobra własnych płuc.


 4. writeessay Napisł/a:

  write an essay for me http://dekrtyuijg.com/

  Regards. A lot of content!


Napisz Komentarz

You must be logged in to post a comment.